Obezitenin ve Aşırı Zayıflığın Bebeklik Süreciyle İlişkisi

Günümüzde hepimizin de bildiği sorunlardan biri olan aşırı şişmanlığın (obezite) sebepleri elbette farklı şekilde olabilir fakat biz bu yazımızda bebeklik ile ilgili olan kısmına değineceğiz.

Amerikalı sosyal psikolog Richard Nisbett, bu alanda yapılan araştırmalar sonrasında ağırlığın insandaki yağ hücrelerinin büyüklüğüne ve sayısına bağlı olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu yağ hücrelerinin büyüklüğünü ise insanların günlük olarak tükettiği gıdaların türleri ve miktarı belirlemektedir. Yani, yağ hücrelerinizin büyüklüğünü kendiniz denetleyebilirsiniz. Ancak yağ hücrelerinin sayısıyla günlük tüketilen gıdaların bir ilgisi yoktur.

obezite sorunu

Peki, neyle ilgisi var diye soracak olursanız; yağ hücrelerinin sayısı hem genlerle hem de yaşamın ilk 2-3 yılındaki yiyecek rejimiyle yakından ilgilidir. Buradan bir sonuca ulaşacak olursak: erişkinlik dönemimizde günlük yediğimiz besinler yağ hücrelerimizin sayısını etkilemezken, bebeklik dönemimizde etkilemektedir ve iki yaşına kadar çok miktarda yemek yedirilen çocukların yağ hücrelerindeki sayıda artış olur, dolayısıyla ileride ne kadar zayıflamaya çalışsalar da zayıflayamazlar. Aynı durum az yedirilen ve bu sebepten dolayı ileride aşırı zayıf olan bireyler için de geçerlidir çünkü vücutlarında yağı depolayacak fazla sayıda hücre yoktur.

Obezitenin bir diğer sebebi de bebeğin anne karnındayken annenin beslenme şeklidir. Anne gereğinden (9-12 kilo) fazla kilo alırsa bebeğin de bu duruma bağlı olarak ağırlığı artıyor ve bebek normalden fazla bir kilo ile dünyaya geliyor. Yapılan araştırmalara göre de kilolu doğan bebeklerin normal kiloda doğan bebeklere göre yetişkinlik zamanlarında obeziteye yakalanma risklerinin oldukça arttığı görülmüştür.

Gebelik döneminde annenin beslenmesinden bahsetmişken sigaranın bu duruma etkisine de bir göz atmak gerek. Gebelik sırasında sigara içmek bebeğin gelişimini yavaşlattığı gibi bebeğin obez olma ihtimalini de hatırı sayılır bir şekilde artırır.

Şu ana kadar bebeğin normalden fazla kiloyla doğmasından bahsettik. Peki, bebek normalden daha az bir kiloda doğarsa ne olacak? Bu sefer de bebek zayıf olduğu için bebeğe düzensiz bir şekilde gıda verilecek ve tahmin ettiğiniz gibi yazımızın en başında bahsettiğimiz durumlar geçerli olacak.

Obeziteyle nasıl mücadele edilir?

  • Öncelikle her şeyin doğalını yemeye özen gösterilmeli.
  • Üç beyazdan (tuz, şeker, un) uzak durulmalı.
  • Obeziteye sebep olan besinlerin başında yağ gelir ve bu yüzden kızartılmış besinler yerine haşlanmış veya fırınlanmış besinler tercih edilmeli.
  • Gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalı. Onun yerine meyve suyu, ayran, süt gibi içecekler tercih edilmeli.
  • Vücudun şeker ihtiyacı paketli ürünler yerine içinde doğal şeker bulunduran meyvelerden karşılanmalı.
  • Bol miktarda su tüketilmeli. (Günlük min. 2 litre)
  • Hareketsiz yaşam terk edilmeli, günlük olarak egzersizler yapılmalı.
  • Gerekirse bir diyetisyenden yardım alınmalı.

Bu maddelere ilaveten günümüzde zayıflama ilaçları da yaygın olarak kullanılıyor fakat bu ilaçların insan sağlığına farklı yan etkileri olabilmektedir. Bir diğer yöntem de mide küçültme operasyonudur. Bu yöntemin de çeşitli yan etkileri bulunuyor fakat uzman bir doktor tarafından yapılan operasyonlarda bu riskler minimuma indirgenebiliyor.

Konuyla ilgili kitap önerisi: Dr. Michael Greger ve Gene Stone’un yazmış olduğu ‘Ölmek ya da Ölmemek

The following two tabs change content below.

Bensu Mercan

Psikolog adayı, psikologkafasi.com kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön